Официальный сайт

Сайт создан по благословению
Преосвященнейшего Филарета, епископа Бежецкого

11.09.2022 [06:42]

11 сентября в храмах Удомельского благочиния в день памяти Усекновения Главы Иоанна Предтечи совершены праздничные богослужения. После богослужений были совершены молебны о страждущих недугом винопития т.к в день Памяти Усекновения Главы Иоанна Предтечи Русская Православная церковь отмечает как «День Трезвости». По завершении Литургии в храмах благочиния были зачитаны Обращение Святейшего Патриарха Московского и Всея Руси Кирилла ко Дню трезвости.В храме Святого Евангелиста Иоанна Богослова село Троица богослужение совершил благочинный Удомельского округа, настоятель храма Иерей Пётр Губанов. В Князь-Владимирском соборе г.Удомля литургию совершил клирик собора иерей Илья Марков. На сугубой ектении были вознесены прошения об исцелении одержимых пагубною страстию винопития: «Призри, Господи, милостивно на рабы Твоя, порабощенныя пагубною страстию винопития, даруй им познати сладость воздержания и произрастающих от него плодов духовных, молим Ти ся, услыши и помилуй.

О еже пощадити рабов Твоих страждущих сем недугом, и простити им всякое прегрешение вольное и невольное, показати на них великую Твою милость, избавити от греховнаго пленения и насилия диавольскаго, молим Ти ся, услыши и помилуй. О еже не умрети рабом Твоим в сем недуге пребывающих лютою смертию, но оживотворитися Кровию Твоею Честною и исцелитися от горести, еюже их сопротивник напои, молимся Тебе, Врачу душ и телес, услыши и милостивно помилуй. Яко бесноватаго страны Гадаринския божественною силою от насилия диавольскаго свободивый, исцели рабов Твоих пагубною сей страстию люте страждущих, молим Ти ся, услыши и помилуй». После сугубой ектении были прочитана молитвуа о страждущих недугом винопития:
«Владыко Господи, сотворивый человека по образу Твоему и по подобию, и Духа Святаго тому даровавый! Избави падшее создание Твое от работы вражия, отверзи ему двери покаяния, ангела светла посли ему, избавляюща от всякаго навета вражия. Услыши, Боже, припадающих к Тебе в скорби и печали и не отврати лица Твоего от одержимых пагубною страстию винопития, но даждь им крепость, надежду, веру, произволение благое утверди и приведи их ко спасительному воздержанию, попали терние согрешений вольных и невольных, да вселится в них благодать Твоя, просвещающая и очищающая всего человека. Исцели их от тяжкаго недуга пиянства, свободи от омрачения духовнаго и окаменения сердечнаго. Даруй им здравие душевное и телесное, направи на путь трудолюбия и благочестия. Услыши, Милостивый Господи, вопль родителей и сродников, плачущих о чадех и ближних своих. Твое бо есть еже миловати и спасати ны, Боже наш, и Тебе славу возсылаем, Отцу, и Сыну, и Святому Духу, ныне и присно, и во веки веков».